Aktualności

Bezdomność.

Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn – bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji czy zaburzenia osobowości.

Ty też możesz pomóc osobom bez domu!

  • Reaguj zanim będzie za późno. Jeśli zauważysz, że ktoś z Twojego otoczenia ma kłopoty z płaceniem czynszu, stracił pracę, a ma kredyt – zapytaj, co się dzieje, wesprzyj, zaoferuj pomoc, zawiadom ośrodek pomocy społecznej czy inną organizację pomocową. Jeśli spotkasz błąkające się dziecko czy osobę starszą. Twoja interwencja może uchronić od bezdomności.
  • Wspomagaj Banki Żywności, kiedy prowadzą świąteczne akcje zbierania trwałej żywności w dużych sklepach. Korzysta z nich wiele organizacji pomagających bezdomnym.
  • Przekaż dary rzeczowe. Odzież, pościel, koce, kołdry, ręczniki, bieliznę (bardzo jej bezdomnym brakuje). Jeśli masz używaną, pamiętaj przekazuj tylko i wyłącznie tę w bardzo dobrym stanie (napraw zamki, wszyj guziki) i świeżo upraną. Powinny to być raczej: kurtki, spodnie, ciepłe swetry, dresy, koce. Te w kiepskim stanie wyrzuć. Nikt, nawet bezdomny, nie będzie miał z nich pożytku.
  • Przyjmij do pracy – jeśli jesteś pracodawcą i masz takie możliwości. Nawet jeśli starający się o pracę nie ma stałego meldunku. Wynagrodzenie jakie mu zapłacisz, pozwoli mu nie żebrać, nie kraść, a żyć godnie, nawet w bezdomności.